Kırmızı Et Çeşitleri Nelerdir?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen kırmızı et sığır, keçi ve koyun gibi hayvanlardan elde edilen et çeşitleridir. Tavuk, kaz, ördek ve hindi gibi kümes hayvanlarının etleri ise beyaz et sınıfında yer alır. Bunun yanı sıra sığır eti, boğaların ve ineklerin, yani kasaplık büyükbaş hayvanlardan elde edilen ettir. Dana eti ise 6- 15 aylık ineklerden elde edilir. Danalar, sığırlara göre daha genç olduğu için but kasları ve yağ dokusu, sığır etine kıyasla daha az gelişmiş ve daha yumuşak olmaktadır.
Hayvanlardan elde edilen etler yalnızca hayvanın cinsine değil kesilme ve parçalanma biçimine göre farklı alt başlıklara ayrılıyor;

Biftek
Marine edilmeye, kurutulmaya, ızgarada ya da mangalda pişirmeye uygun, kalın ve yumuşak bir yapıya sahip olan biftek, kasaplık hayvanların kuyruğuna yakın ve gövdenin yanlarında kalan bölgeden çıkıyor.
Bonfile
Büyükbaş hayvanların gövdesinin tam ortasında dana et çeşitleri arasında yer alan bonfile, en kıymetli parça etlerden biri.
Kontrfile
Bonfilenin tam üstünde bulunan kontrfile büyükbaş hayvanlardan elde edilen bir diğer parça et çeşididir. Ayrıca kas ve yağlardan arındırılmış bir yapıya sahip olması nedeniyle özellikle ızgara et olarak tercih ediliyor. son yılların en popüler lezzetlerinden biri olan T-Bone steak de kontrfile kullanılarak hazırlanıyor.

Antrikot
Dananın sırt bölgesinden elde edilen Antrikot, yüksek kaliteli biftek türlerinden biri. Yağlı ve yumuşak yapısı nedeniyle mangalda pişirmeye çok uygun. Çeşitli soslarla ve aromalarla da marine edilirse değmeyin lezzetine!

Küşleme
Kuzu et çeşitleri arasında bulunan küşleme, bonfileye oldukça benziyor. Yağsız ve sinirsiz bir yapısı mevcut. Ayrıca bir kuzudan yalnızca iki adet küşleme çıktığı için oldukça kıymetli bir et olduğunu belirtelim.
Pirzola
Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanlardan elde edilebilen pirzola, sırt bölümünün üstünden iki yana doğru uzanan dilimler şeklinde kesiliyor. Her ne kadar kemikli bir et olsa da, kemiksiz şekilde de hazırlanabiliyor. Mangallık et çeşitleri arasında en sık tercih edilen seçeneklerden biri.
Nuar
Kuyruk bölgesine yakın bölümden elde edilen nuar; Dana etinin en yağsız parçalarından biri olan. Özellikle rosto tariflerinde genellikle nuar kullanılıyor.
Şişlik
Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların arka bacaklarının üst bölümünde yer alan şişlik, adından anlaşılacağı üzere şiş kebap yapımında tercih ediliyor. Yağlı bir yapıya sahip.
Kaburga
Pirzola yapımından sonra arta kalan kemiklerin ve etlerin bütününe verilen isimdir. Kasaplık hayvanların genelinden elde edililir.
Gerdan
Hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvanların boyun omurlarından sırt omurlarına dek uzanan kemikli et parçasına verilen addır.
Döş
Kasaplık hayvanların göğüs kısmındaki ete verilen genel isimdir. Genellikle tencere yemeklerinde ve kuşbaşı et yapımında tercih edilmektedir.
Tranç (Ayna)
Hayvanın but kısmının iç tarafında yer alan Tranç sığır but etinin biftek yapımına uygun en kıymetli bölümü… Yaklaşık 3 kg ağırlığında ve çanak kemiğinden diz eklemine dek uzanan, kemiksiz bir et türüdür.
Bingo!: Steak
Steak esasen bir et türü değil, et pişirme tekniğine verilen addır. Türkçedeki karşılığı biftek olan steak, ızgarada çeşitli yöntemlerle pişirilen etleri ifade eder. En bilinen steak çeşitleri arasında bonfile, külbastı ve bifteği sayabilmek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir